Gerçek balı tanıyalım

Bilindiği gibi Dünya’nın heryerinde çeşitli adlar ile bal üretilmektedir,ancak bal kadar hiçbir ürünün sahteliği söz konusu olmamıştır.Marjinaltatlar olarak Sizleri biraz aydınlatabilmek için bu makale kaleme alınmıştır.

GERÇEK BAL NASIL ANLAŞILIR?

Balın %100 arı tarafından mı,yapay mı yoksa hileler katılarak mı yapıldığını anlama çok zordur.

Piyasada sıradan hale gelen ve rastgele satılan sahte veya hileli balın anlaşılması, saflığının doğrulanması pek çokları için bir sorundur. Balın gerçek bal olup olmadığını anlamak çok zordur. Balın nereden alındığı, tedarikçinin veya satıcının güvenilir olması en başta gelen önemli hususların başında gelmekle beraber, balın saf olduğunu anlamak için satıcıların öne sürdüğü bazı ampirik yöntemler vardır. Bunları dikkate almayıp bilimsel geçerliliği olan  testlere başvurulmalıdır. Bal bir madde değil bir canlı olarak değerlendirilmeli ve kendine has özellikleri olduğu unutulmamalıdır. İyi bir bal tüketicisi olabilmek için bilinçli olmak ve balın özelliklerini bilmek gerekir.

 

  A- BALIN TANIMI VE ÖZELLİKLERİ (AMERİKAN BAL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİNİN BİR YAYININA GÖRE)

 

Bal, bal arılarının ürettiği nektarın veya toplanan nektarın yine bal arıları tarafından işlenmesi sonucu elde edilen doğal bir ürün olarak tanımlanabilir. Bal esas olarak fruktoz ve glikoz başta olmak üzere farklı türde şekerlerin yanında organik asitler, enzimler, katı partiküller gibi diğer maddeleri de içeririler.

Balın rengi renksize yakın renkten koyu kahverengi renge kadar değişebilir.

Balın akışkanlığı, sıvı,yapışkan  veya kısmi kristalize’den   tam kriztalize’ye kadar değişken olabilir.

Tadı ve kokusu değişken olup hangi bitkiden kaynaklandığına bağlıdır.

 

B-SATIŞA SUNULAN BALIN ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALIDIR?

 

Satılık bal herhangi bir besin katkı maddesi ve balın dışından diğer maddeleri içermemelidir.

Köpürtücü veya mayalayıcı herhangi bir madde katılmamalı, balın bileşimine zarar verecek yabancı kimyasallar veya maddeler hariç balın doğasında bulunan polen veya özel maddeler kaldırılmamalıdır. Balın kristalleşmesini engelleyecek veya etkileyecek biyokimyasal veya kimyasal uygulamalar yapılmamalıdır. 
a)Nem İçeriği: Balı satışa sunarken ve balı çekerken, dolum yaparak su ile temas ettirmemeli veya su eklememelidir. Balın nem oranı %23’ü geçmemelidir.

b)Şeker içeriği:  Fruzktoz/Glikoz oranı 0.9’dan büyük olmamalıdır. Yani Fruktoz oranı glikoza göre biraz az olmalıdır.

c)Sukroz içeriği :Lavanta ve yıldız çiçeği hariç diğer florada beslenen arıların balında %10’u geçmemelidir.Lavanta ve yıldız çiçeği balında %15’dir.

d)Maltoz şekeri:  oranı %10’u geçememelidir.

e)Şeker şuruplarının (şerbet) göstergesi oligosakkaritlerin varlığı balın saflığını bozucu maddelerin var olduğunun kanıtıdır.

f)Carbon Stable  Isotop Ratio Analysis ( Değişmez Karboz İzotopu Oranı Analizi) (CSIRA) ‘nın mutlak değeri -20’den daha negatif olmalıdır.

g)Protein değeri-bal değeri = -1.0’dan daha negatif olan CSIRA iç standart prosedürü bala bir hile karıştırıldığını gösterir.

   

C- BALIN ETİKETİNDE (Gıdanın ismi) NELER OLMALIDIR?

 

a)Yukarıdaki kurallara göre kabul edilmiş olarak tanımlanmış ve onaylanmış ürünler BAL olarak dizayn edilmiş olması gerekir. Herhangi bir tatlandırıcı, baharat veya gıda katkı maddeleriyle tatlandırılmış ve bal içeren ürünler veya bal ise bir şekilde modifikasyonlara tabi tutulmuş ve değiştirilmiş olabilir, bu şekilde gıdalar üzerindeki açıklamalara bakılarak bal’dan ayırt edilebilir. Yani içindeki maddelere, akışkanlığına,yapışkanlığına rengine bakılarak ve içindeki açıklamalarla karşılaştırılarak ayırt edilebilir.

b) Bal flora ve bitki kaynağına göre adlandırılırlar. Başlıca kaynak sahip olduğu organoleptik, fizikokimyasal ve mikroskobik özelliklere göre belirlenir.

c) Bal hangi bitki veya flora kaynağına aitse,bal kelimesi ile birleştirilerek o kaynağın adı ile anılır.

 

D-BAL STİLLERİ NELERDİR?

 

Balın stili üzerinde aşağıdaki şekilde yazılmalıdır.

1- Likit Bal

2- Kristalize bal

3- Petek bal

4- Kristalize ve Likit Bal (Karışımı)

Petek şeklinde satılan ballar tam petek halinde satılabileceği gibi kesilmiş petek olarak da satılır. Peteğin ne kadar diliminden oluştuğu peteğin etiketine yazılmalıdır.

 

KAYNAKLAR

1-NAME OF PERSON ORIGINATING PROPOSED RULES: Dr. Marion F. Aller, Director, Division of Food Safety, Department of Agriculture and Consumer Services.

2-NAME OF SUPERVISOR OR PERSON WHO APPROVED THE PROPOSED RULES: Terry L.Rhodes, Chief of Staff, Department of Agriculture and Consumer Services.

3-DATE PROPOSED RULE APPROVED BY AGENCY HEAD:

4-DATE NOTICE OF PROPOSED RULE DEVELOPMENT PUBLISHED IN FAW: May 2, 2008, Vol.34/18

http://www.americanhoneyproducers.org/standards/FL%20Standard%20of%20Identity.pdf

   
 

Bu makale Mağazamızın ürün danışmanı tarafından www.marjinaltatlar.com için özel olarak derlenmiştir.


Alışverişe dönün
Makale sayfasına dönün
Ürün temini için zor yollardaki fotoğraflarımızı inceleyin

  

Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.